Montaż anten SAT-TV naziemne

Nowoczesna instalacja antenowa

Jeszcze kilka lat temu oferta telewizji sprowadzała się do nadawania dwóch programów, zaś instalację u odbiorcy stanowiła antena zamocowana na balkonie i połączona przewodem z odbiornikiem telewizyjnym. Od tego czasu liczba programów znacznie wzrosła, rozwinęła się technika przekazu satelitarnego i kablowego.

Dlaczego warto zbudować nowoczesną instalację antenową?
Jeszcze kilka lat temu oferta telewizji sprowadzała się do nadawania dwóch programów, zaś instalację u odbiorcy stanowiła antena zamocowana na balkonie i połączona przewodem z odbiornikiem telewizyjnym. Od tego czasu liczba programów znacznie wzrosła, rozwinęła się technika przekazu satelitarnego i kablowego. Prawdziwa rewolucja w tej dziedzinie jest jednak dopiero przed nami. Dzięki instalacji telewizyjnej możliwe będzie korzystanie z Internetu, prowadzenie rozmów telefonicznych, monitorowanie alarmów, odczytywanie liczników (energii, gazu, wody), dokonywanie zakupów – część tych usług jest już oferowana przez sieci kablowe w Polsce.

Nowoczesna instalacja
Od współczesnych instalacji antenowych wymaga się, aby były nie tylko niezawodne i funkcjonalne, ale również elastyczne. Raz zaprojektowany i wykonany szkielet instalacji powinien być uniwersalny i umożliwiać podłączanie do niego coraz to nowocześniejszych urządzeń bez zasadniczej ingerencji w jego strukturę przez wiele lat.
Instalacja taka powinna umożliwiać podłączenie sygnałów telewizji naziemnej, telewizji satelitarnej, telewizji kablowej oraz w razie potrzeby innych sygnałów wizji jak np. sygnałów z kamer telewizji dozorowej. Wymaganie aby instalacja antenowa była niezawodna i elastyczna wiąże się z koniecznością zastosowania materiałów wysokiej jakości o sprawdzonych, określonych parametrach.

Przykładowa uniwersalna instalacja antenowa

nowoczesna_instalacja_antenowa_rys1

Anteny

Do odbioru sygnałów naziemnych wykorzystywane są anteny na zakres: UKF-FM (radio), VHF (z reguły program I TVP) i UHF. W przypadku anten radiowych warto zwrócić uwagę na możliwość odbioru sygnałów w polaryzacji poziomej i pionowej. Wśród anten telewizyjnych najlepsze efekty odbioru uzyskuje się za pomocą anten z elementami typu X. Anteny satelitarne z mocowaniem typu „azymut-elewacja” pozwalają na odbiór programów z jednego satelity lub stosując mocowanie dwóch konwerterów tzw. „zezujących” można odbierać programy z dwóch położeń satelitów. Do odbioru audycji z kilku satelitów za pomocą obrotnicy najlepiej stosować czasze z mocowaniem typu „polarmount”. Generalnie, zadowalające efekty (poza wschodnia częścią Polski) uzyskać można za pomocą czasz o średnicy 90 cm.

1. Przewody w instalacji antenowej. Do budowy instalacji antenowych w domkach jednorodzinnych, należy stosować kable 75 Ohm dobrej klasy. Kable takie gwarantuje niskie tłumienie sygnału do częstotliwości 2400 MHz, wysokie ekranowanie, stabilność parametrów, oraz długą żywotnością, co jest szczególnie ważne w sytuacji gdy kabel znajduje się pod tynkiem. Do każdego z gniazdek koniecznie należy położyć po jednym przewodzie tworząc w ten sposób strukturę gwiaździstą a nie przelotową.
2. Zwrotnica dokonuje sumowania sygnałów z anten naziemnych, tak aby było możliwe transmitowanie sygnału jednym kablem. W zwrotnicy znajdują się filtry, które wycinają sygnały poza pasmowe dla danej anteny.
3. Wzmacniacz antenowy zapewnia skompensowanie tłumienia elementów biernych sieci. Wzmacniacz powinien posiadać niskie szumy własne, tak aby jak najmniej pogarszał jakoś sygnału.
4. Multiswitch pozwala na odbiór programów satelitarnych na kilku tunerach przy pomocy jednej anteny satelitarnej. Współpracuje z konwerterem typu Quatro.
5. Gniazdka satelitarne mają za zadanie wyodrębnienie poszczególnych sygnałów dostarczonych z instalacji. Najlepiej jeśli gniazdo ma przynajmniej trzy przyłącza: do tunera radiowego, do odbiornika telewizji naziemnej oraz do tunera telewizji satelitarnej.
6. Modulator ma za zadanie dopasowanie sygnałów z innych źródeł wizji (np. kamery telewizji dozorowej, widodomofonu,). Wtedy odbiór jest możliwy na odbiorniku telewizyjnym.
7. Kamera telewizji dozorowej (tzw. kamera CCTV) umożliwia podgląd otoczenia budynku lub innych ważnych punktów, w celu zwiększenia bezpieczeństwa domu i jego mieszkańców. Dzięki zastosowaniu modulatorów możliwe jest przesłanie sygnału wizji z kamery dozorowej poprzez instalację antenową do standardowego odbiornika telewizyjnego. Kamera może być podłączona do rejestratora i wtedy obraz z niej może być nagrywany (około 2- tygodniowy zapis

Kanony wykonywania instalacji antenowych

Przygotowanie koncepcji instalacji, wykonanie okablowania.
Opracowanie koncepcji instalacji antenowej może przebiegać według następującego schematu:
1. Ustalenia wstępne.
Miejsce i sposób mocowania anten
Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem jest mocowanie masztów antenowych za pomocą obejm kominowych.
Maszty te można również mocować wykorzystując uchwyty przyścienne. Czasze anten satelitarnych mocuje się z reguły na oddzielnych masztach, choć można także zamontować ją u dołu masztu przeznaczonego dla anten telewizji naziemnej. Przewody antenowe najkorzystniej jest wprowadzić do budynku już na dachu.

I Etap inwestycyjny – położenie okablowania

Zasady okablowania budynku:

– gwiaździstość – wymagania nowoczesnych instalacji spełniają wyłącznie instalacje gwiaździste, to znaczy takie, gdzie kable rozchodzą się od jednego punktu centralnego, trzeba przewidzieć miejsce na ten punkt (skrzynia krosowa) zapewniając odpowiednie miejsce, zasilanie, warunki klimatyczne.

– jakość kabla – oszczędność na kablu z reguły szybko mści się ograniczeniem możliwości instalacji, dlatego warto stosować kable o wyższych parametrach np. dobre kable satelitarne renomowanych marek.

– wejście sygnału z dołu i z góry – powinniśmy przewidzieć możliwość wejścia sygnału, zarówno od strony dachu jaki i piwnicy (telewizja kablowa), warto położyć kabel łączący piwnicę ze strychem, umożliwiający wprowadzenie sygnału telewizji kablowej

– przewód zwrotny – z pomieszczenia gdzie będzie znajdowała się większość urządzeń odbiorczych warto wyprowadzić przewód do skrzynki krosowej umożliwiający rozprowadzenie w całej instalacji np sygnału z DVD.

II Etap inwestycyjny – instalacja urządzeń aktywnych

Wykonawszy okablowanie według powyższych zaleceń, w zależności od wymagań klienta, możemy wykonać każdą konfigurację jaka dopuszcza obecna technika rozprowadzania sygnałów telewizyjnych. Warunkiem jest odpowiednie dobranie urządzeń aktywnych.

Dodatkowe funkcje instalacji antenowej.

Bez dodatkowych kosztów okablowania można wykorzystać instalację antenową do zainstalowania kamer monitorujących posesję. Na poniższych schematach przedstawiona sposób wykonania instalacji umożliwiający oglądanie obrazu z kamer na odbiornikach telewizyjnych.

Instalacja TV-SAT pozwala na odbiór dowolnego programu naziemnego w każdym gniazdku antenowym, oraz dowolnego programu satelitarnego z tunera satelitarnego dołączonego do gniazda TV-SAT oraz podgląd posesji z kamer TV we wszystkich gniazdkach. Zaletą instalacji jest możliwość oglądania w każdym pokoju innego programu satelitarnego. Należy zwrócić uwagę w czasie budowy lub remontu domu na doprowadzenie przewodów do wszystkich punktów, gdzie przewidujemy zainstalowanie gniazd. Zastosowanie cyfrowego rejestratora pozwala na zapis obrazu z 4 lub więcej kamer oraz na podgląd obrazu w podziale na każdym telewizorze w instalacji.


Ta klasyczna instalacja TV-SAT w domku jednorodzinnym, podobnie jak poprzednie umożliwia odbiór dowolnego programu naziemnego w każdym gniazdku antenowym, oraz dowolnego programu satelitarnego z tunera satelitarnego dołączonego do danego gniazdka TV-SAT oraz podgląd posesji z kamer TV we wszystkich gniazdkach.